Evden kaçış oyunu, temelde bir grup insanın kilitli kaldığı yerden ipuçlarını takip ederek ve bulmacaları çözerek, kendilerine tanınan süre içinde kaçmaya çalıştıkları bir oyun türüdür.

Ancak bu temel özelliğinin yanı sıra, bilgisayar oyunlarından gerçek yaşama uyarlanmış olması, bu oyun türünü diğer oyun türlerinden farklı kılıyor. Dijital ortamda oynanan oyunlar genelde gerçek yaşamın bir yansımasıdır. Yaşamda karşımıza çıkamayacak görsellerin de gözler önüne serildiği sınırsız bir ortam sunar. Ancak duyu organlarının tamamını kullandıramaması büyük bir eksiklik. İşte tam bu noktada evden kaçış oyunları devreye giriyor ve dijital ortamda oynanan oyunların en büyük eksiğini kapatıyor. Bunun bir eksiklik olarak nitelendirilebilmesi, bu oyun türüne olan ilginin hızla artıyor olması ve oyuncuların olumlu yorumlarıyla mümkün oluyor. Bununla birlikte kaçış oyunları başka oyun türlerinin de gerçek yaşama uyarlanabilir olduğunu gösteriyor.

Kapalı bir alanın, hayal gücüyle birleştiği noktada konu yalnızca kaçış ile sınırlı kalmıyor. Hazine avı, cinayetin sırrını çözme, bomba imha etme ve benzeri sınırsız bir olay kurgusu oyun yapımcılarınca ortaya seriliyor. Öyle ki, oyun alanının kapalı bir bölgeyle sınırlandırılması da gerekmediği hemen anlaşılarak açık alanda oynanan oyunlar da ortaya çıkıyor. Yeterli bir kurgu yaratma ve operasyon becerisiyle oyun her türlü alana rahatlıkla taşınabiliyor.

Evden kaçış oyunu temasının dijital ortamdaki oyunlardan uyarlanabilir olmasından öte, yeni bir tür oyun doğrudan tasarlanabiliyor. Hayal gücünün doğrudan aktarılabilmesi, kurgu ve dekorasyonun sınırsız olanağıyla bu tür oyunlar düşünce aktarım metodu olarak da kullanılabiliyor. Evden kaçış oyunu, yenilikçi tüm düşüncelerin bir girişimcilik olarak ortaya çıkmasında cesaretlendirici bir rol oynamasıyla öncü olarak nitelendirilebilir.

Şehir hayatının monotonluğu ve yapaylığı içerisinde bunalan insanların sinema ve tiyatro gibi türleri hayattan bir süreliğine kaçış olarak gördükleri noktada, kaçış oyunları bir alternatif olarak doğuyor. Kişilerin dikkate, zekaya ve beceriye dayalı oyunlar oynamasını yanındaki kişilerle iletişim hâlinde bulunabilecekleri gerçek bir ortama taşıyor.